Inclusief leiderschap: leiding geven aan een diverse organisatie

Inclusief leiderschap

Leestijd:

Leestijd: 4 minuten

Onderwerp:

Modern leiderschap betekent in toenemende mate oog hebben voor (neuro)diversiteit in organisaties. Deze blog kijkt naar de eisen die worden gesteld aan inclusief leiderschap

Naarmate de arbeidsmarkt krapper wordt en de maatschappij vraagt om inclusiviteit staat klassiek leiderschap steeds meer onder druk. Hoe geef je leiding aan een steeds meer diverse groep medewerkers?

Nieuw leiderschap

Dit bericht schrijf ik naar aanleiding van een tentoonstelling van visueel verteller Aad van Vliet. Aad en ik werkten samen en vanzelfsprekend was ik bij de opening. De tentoonstelling bevindt zich weliswaar in een heel ander domein dan die van het bedrijfsleven maar ik werd geraakt door de paralellen.

Het is een tentoonstelling over anders zijn en hoe wij daar als maatschappij mee om gaan. De foto’s van Aad zijn onderdeel van een onderzoek naar de betekenis van afhankelijkheid voor mensen met een beperking, uitgevoerd door de Universiteit voor Humanistiek voor het Ministerie van Volksgezondheid. In de tentoonstelling vertaalt het onderzoek zich onder andere naar ‘oog voor anders’ en ‘helpende handjes’.

Oog voor anders

De portretten vragen ons om te onderzoeken waar de ander ‘anders is’. Soms is de ander ogenschijnlijk niet anders. Maakt het uit als we het weten?

Soms wel. Kort na mijn bezoek aan de tentoonstelling at ik met mijn broodfonds bij Buurtboerderij ‘Ons Genoegen’ Westerpark in Amsterdam. Daar werken ook cliënten van de Regenboog groep die door hier te werken hun afstand tot de arbeidsmarkt verkleinen. Ik vond mijn antwoord toen iemand achter de bar nogal uitzonderlijk reageerde. Blijkbaar maakt het uit. Je reactie op ‘anders’ is milder wanneer je weet dat de ander een beperking heeft.

Ander perspectief in het werk

Ook in het bedrijfsleven is er niet altijd voldoende ‘oog voor anders’ is mijn ervaring. Niet lang geleden verloor ik een mentor, mijn eerste werkgever. Hij was een bijzonder man, onnavolgbaar, onaangepast en soms onuitstaanbaar. Maar oprecht anders en zichzelf. Hij had geen goedkeuring nodig om anders te zijn, hij was het. En wij omarmden hem daarin (misschien nog wel meer achteraf). Hij leefde het leven 300% en zal een bron van inspiratie blijven voor mij.

Van mensen wordt wat mij betreft te vaak gevraagd zich te conformeren aan een norm. Wordt gedrag van de ander bekeken vanuit eigen perspectief. Zo had ik afgelopen week een gesprek met iemand die fel uithaalde naar het gedrag van een ander, zonder zich af te vragen waar de oorsprong van dat gedrag zou kunnen liggen. Toen we de situatie bekeken vanuit een andere perspectief was haar reactie milder. Ontstond er ruimte om naast de ander te staan in plaats van er tegenover.

‘Oog voor anders’ raakt een belangrijk thema: omarmen we voldoende hoe de ander anders is? In plaats van iemand te vragen aan zichzelf te werken kunnen we ook kijken waar iemand in zijn of haar kracht staat en daar over het gesprek aan gaan. Interesse ontwikkelen voor ‘waar iemand vandaan komt’ en wat die te overwinnen heeft. Naar onszelf kijken – hoe kun je zelf beter omgaan met iemand die ‘anders is’ dan jij? Daar zijn methoden voor en in mijn werk als coach en mentor zie ik dat deze aanpak werkt (al is het resultaat niet altijd wat iemand verwacht).

Mijn pleidooi is dan ook dat er in het bedrijfsleven meer ruimte komt voor ‘anders’. Voor empathisch leiderschap. En niet alleen vanuit het perspectief van mensen met een ‘beperking’.  Laten we oog  – hebben voor anders door het te gebruiken, door het te zien als kracht en niet als een probleem. Ik heb het dan over diversiteit en inclusiviteit in de breedste zin.

Let vandaag eens op de kleine gebaren.

Hoe kun jij de ander morgen helpen?

Inclusief leiderschap
Foto: Aad van Vliet

Helpende handen

Naast de portretten van mensen zijn er beelden van de kleine manieren waarop steun wordt gegeven. De ambacht van aandacht. Empathie die voor de ander een wereld van verschil maken. Daarvoor zijn geen enorme programma’s nodig, maar mede menselijkheid. Een hand op iemands schouder, een kleine aanraking via een bal, een blik. Een subtiele verbinding. Als manier om te laten zien dat je de ander ziet.

Job Cohen opende de tentoonstelling en benadrukte ook de noodzaak voor aandacht. Dat is wat hij mensen heeft willen geven. De ander te helpen, in zijn geval zijn vrouw, door te helpen als gelijke en niet als verzorger.

Laten we ook in het bedrijfsleven aandacht houden voor elkaar vanuit gelijkheid als mens. Laten we de ambacht van oprechte aandacht niet vergeten en elkaar helpen om welzijn en welvaart in balans te houden.

Methoden zoals de AEM-Cube talent assessment helpen om met meer begrip naar elkaars verschillen te kijken. Ik heb er de meest mooie gesprekken mee gevoerd en inzichten gegeven. Iemand voelde zich door de gemaakte analyse eindelijk gezien voor wie ze was en kon vanuit die krachtige energie stappen nemen. Een ander kon beter plaatsen waar de frictie en frustratie binnen het team vandaan kwam en kon daarmee opnieuw verbinden. En zo zijn er meer voorbeelden. Ik vertel je er graag meer over.

DE ZEKERHEID VAN EEN PROFESSIONELE AANPAK

Ik ben Yvette van Aarle en eigenaar van YA Coaching & Consulting en Better Stories. De ideale gesprekspartner voor directies van MKB bedrijven die willen groeien en professionaliseren.  Ik vind het mooi om te zorgen dat zij hun doelen bereiken op het vlak van marketing, management of mens ontwikkeling.

De afgelopen bijna 30 jaar brachten me langs uiteenlopende sectoren, zoal de advocatuur, automotive, financiële dienstverlening, publieke sector, onderwijs en zorg. Ik werkte in de directiekamer, bij multinationals, non-profit en bij startups. Die ervaring neem ik mee in onze ontdekkingsreis.

Structuur, regie en samenwerking verbeteren

Ik ben Yvette van Aarle, interim organisatie adviseur met meer dan 30 jaar ervaring in marketing, organisatieontwikkeling, verandermanagement en coaching bij MKB, multinationals, scale-ups en zelfstandig bestuursorganen (ZBO).

De ideale adviseur en gesprekspartner voor directies van MKB bedrijven die willen groeien en professionaliseren. Ik vind het mooi om te zorgen dat zij hun doelen bereiken op het vlak van marketing, management of mens ontwikkeling.

Naast marketing houd ik me bezig met verandermanagement en storytelling vanuit mijn label Better Stories. Ook houd ik mij bezig met (team)coaching en organisatieontwikkeling vanuit mijn label YA Coaching & Consulting.
Ervaren organisatieadviseur, interim marketing manager of adviseur marketing voor organisaties marketing teams die willen professionaliseren.

Gevestigd in Utrecht — ook online inzetbaar

Ook interessant voor jou

Leestijd: 2 minuten
Mensen mee krijgen in een veranderverhaal kan prima wanneer je de juiste insteek kiest. Deze drie praktische tips helpen veranderprocessen succesvoller te maken.
Leestijd: 3 minuten
Diversiteit, professionele ontwikkeling en zelf reflectie door toezichthouders is een essentieel onderdeel van goed bestuur. Hoe pak je dat gestructureerd aan?
Leestijd: 2 minuten
Waarom een RvT waardevol is en hoe je weet dat het een goede is.

Waar ik organisaties bij help

Organisatieadvies & verandermanagement
Directies en teams helpen om verandering werkend te maken.
Business coaching
In één-op-één sessies werken we aan leiderschap, structuur en focus.
Marketingadvies
Meer richting, scherpere keuzes, en een haalbare aanpak

Wat anderen zeggen over mij

“Yvette van Aarle was assigned to help Group Human Resources with creating and implementing a strategy and pragmatic action plan for HR branding as well as to improve the reach to employees, and HR professionals globally. The outcome was simple: Outstanding results, thanks to Yvette’s strategic thinking, creativity, flexibility, improvisations skills, sound project management and execution, as well as for her high level of professionalism, drive, and commitment. I will work with her again anytime.”

Randstad Holding

Voor het verdiepen en verder bouwen aan mijn onderneming heb ik contact opgenomen met Yvette om zaken helder te krijgen. Samenwerken met Yvette is werken aan de kern. Het is niet fietsen over en rond de vraag maar wel uitspreken waarover het gaat. Yvette brengt het tot de essentie.

Grow Strong

“Afgelopen 1,5 jaar met Yvette in het project samengewerkt om het LSP aan te sluiten op Mitz. Een fijne collega die precies het gat in ons team vulde met brede kennis over communicatie. Haar scherpe vragen over de complexe processen haalden ons soms uit onze comfort zone. Precies wat we nodig hebben. Ze doet dat op een prettige manier en weet op de juiste momenten te temporiseren. Yvette zorgt ervoor dat we aan de communicatie kant niet met onbesproken onderwerpen zitten. We hebben goed inzicht in wat er in het project qua proces en communicatie nog geregeld moet worden.”

LSP/VZVZ

“Ik heb de coaching als prettig en enorm hulpvaardig ervaren. Yvette luistert aandachtig en stelt je op je gemak. Ze is ook zeer scherp en houdt niet in om je op directe manier te wijzen op je gedragspatronen. Ik voel me veilig en tegelijkertijd gechallenged, een perfecte combinatie om te leren. Yvette neemt ook een grote hoeveelheid aan werk ervaring mee, waardoor ze concrete voorbeelden kan geven van complexe concepten.”

acmetric

Veel gestelde vragen

Hoe verloopt een opdracht? + Lees meer
Een opdracht begint met een intake gesprek. Daarin stel ik veel vragen zodat we samen kunnen vaststellen of ik de juiste oplossing ben voor jullie vraag. Zo niet dan denk ik mee over wie wel. Zo wel dan volgt een eerste voorstel. Al mijn trajecten zijn maatwerk. Geen context en situatie is geheel hetzelfde.
Is maatwerk niet duur?+ Lees meer
Maatwerk is een investering, maar voorkomt verspilling van tijd en geld op de lange termijn. Omdat ik alleen werk heb ik geen impulsen om meer te doen dan jullie nodig hebben. Ik geloof in eigenaarschap en daag klanten altijd uit zo veel mogelijk zelf mee te werken aan de oplossing. Liever duurzaam resultaat dan een quick fix.
Hoe kun je een goede management consultant, marketeer én coach zijn?+ Lees meer
De afgelopen 30 jaar heb ik mij bekwaamd in alle rollen. Ze zijn elkaar steeds meer gaan versterken. Het snel kunnen verbinden van strategie, HR, marketing en persoonlijke ontwikkeling is voor mijn klanten een waardevolle bron van steun.
Wat is het verschil tussen marketing advies en business coaching?+ Lees meer
Marketingadvies richt zich op zichtbaarheid en aantrekkingskracht voor de klant. Business coaching draait om (interne) groei en verhoging van rendement. Bij business coaching kijk ik ook naar de ondernemer als mens. Vaak zit daar ook een beperkende factor voor successvolle groei.
Ben je een bureau of een ZZP-er?+ Lees meer
Ik werk als zelfstandige, maar met de mindset en kwaliteit van een bureau. Ik werk samen met uiteenlopende specialisten in mijn netwerk zoals financieel experts, ontwerpers, arbodiensten, mediators, webbouwers, duurzaamheidsmanagers en HR functionarissen. Tegelijk ben ik vrij om ook te werken met bestaande bureaus van mijn klanten.